Bu aralar seçmeli olarak aldığım Art & Interpretation dersi için sunum hazırlıyorum. İstanbul Modern’den bir eser beğenmiştim yapacağım sunum hakkında. Aşağıda fotoğrafı olan eser.

Eserin adı Balıkçı çocuk ve kediler. Orhan Peker tarafından resmedilmiş. Ancak aslında çok beğendiğim bu tablodan kaynak yetersizliği sebebiyle vazgeçtim.

Şimdi üzerinde çalıştığım tablo ise en az Orhan Peker’inki kadar güzel bir o kadar da anlam dolu. Fransız ressam Jacques-Louis David‘in elinden The Death of Marat (Marat’ın Ölümü) orjinal ismiyle “La Mort de Marat”. Eser dönemin bilgini filozof, yazar, doktor ve aynı zamanda  fransız ihtilalinin ateşleyicilerinden olan bir düşünürün sonunu konu olarak ele almaktadır. Bu kusursuz eserde başrol Marat (Jean Paul Marat)’dan başkası değildir. Birçok türevi, farklı yorumları da farklı dönemlerde farklı sanatçılar tarafından yapılmıştır bu tartışmalı olayın.

Aslen doktor olan ama daha çok fransız ihtilalini ateşleyen gazete yazılarıyla ve liderliğiyle bilinen marat (jean paul marat) ile ressam jacques-louis david arkadaşlarmış. marat, jakobenlerin lideri olduktan kısa bir süre sonra yakalandığı bir cilt hastalığından dolayı, günün büyük bölümünü banyo küvetinde geçiriyormuş. jironden taraftarı charlotte corday, gizli bilgiler getirdim diyerek marat’a yaklaşmış, bıçağını çekmiş, marat’ı öldürmüş… tabii bu cinayetin bedeli olarak kendisine de giyotin yolu görünmüş…

Dönemin hükümeti tarafından ısmarlanması üzerine, David arkadaşının ölmüş halini resmetmiş. (1793) cilt hastalığından kaynaklanan yaraları bereleri yansıtmadığı gibi, eline bir mektup tutuşturmuş (“il suffit que je sois bien malheureuse pour avoir droit à votre bienveillance”, “senin iyi halini ödüllendirmek için mutsuz olmam gerekiyor” diye bir cümle okunuyor mektuptan) bir de söylenene göre, sanki bir azizmiş hatta isa peygambermiş gibi göstermiş resminde.

Olay ayrıca, aynı yıl (1793) joseph roques tarafından, “the death of marat” ismiyle; paul baudry tarafından, 65 yıl sonra, 1858’de, “charlotte corday” ismiyle; 87 yıl sonra, 1880’de, jean-joseph weerts tarafından “l’assassinat de marat” ismiyle ve 1907 yılında, edvard munch tarafından “death of marat I” ve “death of marat II” isimleriyle tekrar yorumlanmış. (Munch küvet yerine yatak çizmiş; ama kaç marat var ki bir kadın tarafından yattığı yerde bıçaklanmış?)

tersmeditasyon’ dan alıntı.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için: Wikipediatersmeditasyon.İsmail Demirbilek

İsmail Demirbilek
almost developer
city of blinds

blog comments powered by Disqus