n47gqd Wordpress ve bir takım blog servislerinde yeni bir blog girdisi yayımlamak için her seferinde admin panelinize gitmenize gerek yok. Live writer gibi ücretsiz yazılımlar ile masaüstünüzden kolayca yazınızı hazırlayabilir istediğiniz şekilde düzenledikten sonra yayınlayabilirsiniz.

Şimdi Windows için nasıl yapılıra bakalım:

  • Öncelikle Live Writer programını bilgisayarınıza kurmakla başlayın. Bağlantıdaki Live Messenger kurulumundan Live Writer seçimini işaretleyerek kurabilirsiniz. Live Messenger’ı default ayarlar ile kurduysanız muhtemelen bilgisayarınızda Live Writer da vardır. (indir)

  • 1Kurulumu tamamlandıktan sonra blogunuzu da uzaktan yayınlama yapmak için hazırlamanız gerekiyor. Blogunuzun admin panelinden (“alanadı.com/wp-admin” ya da “isim.wordpress.com/wp-admin” adresinde) “Ayarlar” bölümündeki “Yazma” sekmesinden “Uzaktan yayımlama” seçeneklerinde “Atom Yayımlama Protokolü” ve “XML-RPC” seçeneklerini aktifleştirin. (Aşağıdaki resimlerden yararlanabilirsiniz.)

3

  • Bundan sonra fazla bir şey kalmıyor live writer’ın hazır hale gelmesi için. Live Writer’ı açtığınız zaman sizden blog adresiniz, kullanıcı adınız ve şifrenizi girmenizi isteyecek. Bu bilgileri doğru girdiğiniz takdirde size boş bir girdi sayfası getirecek. Artık masaüstünüzden istediğiniz yazıyı yayınlayabilirsiniz.

Technorati Etiketleri: xml,rpc,wordpress,live writer,blog,uzaktan,yayınlama,bloglama,konfigurasyon,ayarlaİsmail Demirbilek

İsmail Demirbilek
almost developer
city of blinds

blog comments powered by Disqus